Hestia przebywała w każdym domu greckim i tam były jej świątynie, nie potrzebowała ich więcej. Podobnie jak Hefajstos, rzadko zjawiała się na Olimpie, choć nie brakowało jej urody – wręcz przeciwnie, miała dumną i wyniosłą postać, jasną twarz i łagodne spojrzenie. Była siostrą Zeusa i Hery, ale wybrała życie wśród śmiertelników, opiekując się rodzinami i domostwami. W każdym greckim domu płonęło poświęcone jej ognisko i właściwie żadna z rodzin nie potrzebowała dodatkowych jej posągów.

bogini ogniska domowego grecja

Do obowiązków Hestii należało zajęcie się młodą małżonką, wstępującą do domu męża, podjęcie opieki nad jej dziećmi, pilnowanie opuszczających domostwo, by mogli do niego spokojnie wrócić. Zbliżenie się do ogniska Hestii zapewniało szacunek przybyszom, a wszystkie modlitwy rozpoczynano od wezwania imienia Hestii.Wzorem Ateny i Artemidy (a może to te młodsze boginie wzorowały się na niej?)

bogini grecka Hestia

Hestia bogini wybrała dziewiczy żywot i nie założyła rodziny, całą swoją uwagę i chęci poświęcając na zapewnienie pokoju i szczęścia wszystkim greckim rodzinom. Pod jej opiekę chroniły się również całe miasta – w jednym z głównych budynków rozpalano “wieczny” ogień Hestii, który nie mógł zgasnąć, pilnowany i strzeżony. Pieczę nad ogniskiem trzymali kapłani – najwyżsi urzędnicy. Ktokolwiek wybierał się w jeszcze niezasiedlone krainy, zabierał z sobą zapaloną u ogniska Hestii pochodnię, żeby na nowym lądzie mógł rozniecić własny ogień i oddać się pod opiekę możnej bogini.

hestia bogini ogniska domowego

Grecja od zawsze uznawana była za kolebkę antycznej kultury i sztuki, którą podziwiać można po dziś dzień, Świątynia na cześć Bogini Ateny Nike jest miejscem położonym w okolicy, Pireusu i Zatoki Sarońskiej. Jest to bardzo ciekawe miejsce posiadające swoje legendy jak ta o królu Egeuszu, który widząc wracające okręty z wojny rzucił się w przepaść, ponieważ nie zostały zmienione żagle bogini hestia, które miały symbolizować zwycięstwo. Świątynia została zniszczona podczas najazdu Turków jednak na początki dziewiętnastego wieku została w całości odbudowana, a podczas prac został także zrekonstruowany centralny punkt budowli, czyli Pomnik Nike.

Kolejnym bardzo znanym miejscem jest Partenon, budowla wzniesiona na najwyższym punkcie górujących nad miastem wzniesieniem, położenie miało symbolizować górowanie nad akropolem. Przepiękny posąg Ateny i grecka bogini ogniska domowego został zaprojektowany przez samego Fidiasza, budowla ta miała być symbolem zwycięstwa, jaki Grecy odnieśli w walce z Persami. Całość budowli została postawiona w ściśle określonym stylu doryckim z zachowaniem wszystkich charakterystycznych dla niego cech.