Monthy Python niewątpliwie ma bardzo wielu zwolenników, a jego twórczość bawi kolejne pokolenia. W jednym ze znanych swoich filmów a mianowicie Żywocie Briana, pokazuje, w jaki sposób może szybko rozprzestrzeniać się nowy kult religijny. Według filmu może się to stać w ciągu jednego dnia a następnie dołączyć na wieki, jako istotny składnik kultury masowej naszego świata. Przykładów na tego typu kulty znajdziemy bardzo wiele, jednym z nich jest powszechny w Melanezji kult cargo. Oczywiście gdybyśmy chcieli zbadać źródła kultu Jezus Chrystusa, byłoby to zadanie niezmiernie trudne, jednak w przypadku opisywanego powyżej kultu zadanie jest o wiele prostsze i łatwiejsze, wynika to z tego, że niemalże cały kult powstaje na naszych oczach i możemy być świadkami jego rozwoju. Pomimo wszystko jednak część zdarzeń nie jest do końca znana i wyjaśniona, jednak pomimo wszystko można pokusić się o tezę, że inne religie w tym i chrześcijaństwo mogło narodzić się w bardzo podobnych okolicznościach.
Jest to zjawisko bardzo fascynujące a jednocześnie dające wiele do myślenia. Jeżeli chodzi zaś o kult cargo to głównym elementem wiedzy jest książka autorstwa Davida Attenborough pod tytułem Walka w raju.

Generalnie musimy wiedzieć, że ogólnie niemalże wszystkie wzorce kultów są dokładnie takie same i rozwijają się w podobny sposób. Kulty te powstają już od najstarszych, tych z dziewiętnastego wieku jak i całkiem nowych. Prawdopodobna przyczyna kultu wynika z fascynacji ludzi żyjących na wymienionych na wstępie wyspach przyjezdnymi, którzy to przywożą ze sobą liczne i ciekawe przedmioty. Niestety dla rdzennych mieszkańców, padli oni ofiarą jakże prawdziwego w tych okolicznościach stwierdzenia, że, „każda wystarczająco rozwinięta technologia jest nieodróżnialna od magii”. Oczywiście mieszkańcy wysp musieli zauważyć, że przedmioty, którymi posługiwali się biali nie były przez nich wytwarzane. W przypadku, jeżeli dochodziło do awarii jednego z urządzeń, było ono odsyłane a w jego miejsce na statku z napisem cargo docierały nowe towary, gotowe do tego, aby służyć ludziom. Oczywiście w skutek rozwoju lotnictwa w późniejszym okresie dostarczane towary były już głównie za pomocą samolotów a nie statków.